OK1MMN - Jak Anton začínal


Jako ostatní radioamatéři - posloucháním na radioamatérských pásmech, tedy jako "posluchač" , ale to už je dávno (jako by to bylo včera?)... Anton měl posluchačské č. OK1 - 33 474 a jeho QSL lístek najdete v sekci QSLe. Byl také jako posluchač členem ještě "staré verze" OK1KZE (novou verzi najdeta na http://ol3z.com/ok1kze) a "morzeovku" ho učil Josef OK1AMA (+2006), kterému ještě jednou za to dík! Pavel OK1FPS, dnes špičkový závodník, už tou dobou v OK1KZE vysílal, samozřejmě pod dohledem vedoucího operátora a když celé osazenstvo klubu odcházelo do místní "radioamatérské" hospůdky, nebyla s ním vůbec řeč, to jak v něm ještě doznívaly ty přenádherné telegrafní tóny. S Antonem tam též chodil Václav Šedý, známý jako "chemický dědek" s výrobou pájecích tekutin a "věčných" pájecích smyček, nějak ho odvál vítr času a dnes vůbec Anton neví co s ním je. Václav Antonovi často tvrdil, že vlastní přijímač E10L prostřelený kulkou ze sovětského samopalu a že přesto stále funguje...

Zajímavé jsou i přijímače, na které Anton poslouchal. Skutečně první byl německý letecký (Luftwaffe) RX (přijímač)  E10K  tzv. "Ekárna" z odobí druhé světové války:

E10K

Pozn.:  Tyto zařízení byly dostupné radioamatérům po ukončení druhé světové války a desítky let kolovaly a stále kolují mezi radioamatéry celé Evropy a to zejména pro své neobvykle precizní mechanické provedení. Zajímavé stránky (z technického hlediska pro radioamatéry) o těchto "inkurantních" přijímačích a vysílačích naleznete na  LA6NCA's WW2 RADIO PAGE a na stránkách  LA8AK - WW2 radio communication equipment a to včetně zapojení zdrojů a konektorů pro tato zařízení.

Protože ale E10K měla jen jedno amatérské pásmo a neměla pořádný CW filtr, následoval další letecký RX US-9, také z druhé světové války, ale z druhé strany fronty. Byla to kopie amerického  BC-348N:

US-9

Ale ani ten neměl moc dobrý CW filtr, ba ani moc jemné ladění a tak následovala "ideální" odložená kombinace z éry 50tých - 60tých let, dlouhovlný letecký RX E10L tzv. "Elina" s výbornou selektivitou a konvertorem pro všechna radioamat. pásma, se zasouvatelnými "šuplíky" s cívkami (s kontakty z patic a soklů elektronek) a krystaly pro zvolená pásma. Všechno, včetně zdroje a reproduktoru, to bylo umístěno v hliníkové krabici, téměř tovární výroby, zkrátka to byla "Konstrukce" s velkým "K". Údajným konstruktérem a prvním majitelem byl Laďa Novák z Kyjova a dalšími pak Pavel OK1FPT a Pavel OK1FPS. Chodilo to (a stále chodí) překvapivě výborně. Nebylo to ovšem zcela dostavěno, protože jak to chodilo, tak už se na to jen poslouchalo. Tenhle RX Antonovi prostě nedal spát (ještě i dnes na něj občas poslouchá) a dostavěl ho počátkem 90tých letech do "finální" podoby, včetně "šuplíčku" na pásmo 160 m, vylepšeného Q-násobiče a AVC. Tak byl na světě konečně RX na kterém telegrafní "koncert" zněl tak jak má:

E10L s konvertorem

Jako konvertor v sestavě s E10L  byl často používán zcela "vykostěný" a od základů předělaný RX  TORN Eb (podle Antona asi nejlepší "audion" z  WW2) do jehož karuselu byly instalovány cívky konvertoru místo do zde zmiňovaných "šuplíčků" (čímž se Torn defakto zničil, nicméně tehdy asi neměli radioamatéři moc na výběr). Popis této konstrukce (od ex OK1FF) byl zveřejněn v časopise Amaterské radio v padesátých letech.

RX E10L s konvertorem je v celku 15ti elktronkový superhet s dvojitým směšováním, doplněný polovodičovým AVC s vazbou od NF signálu (vlastní E10L uvnitř má pouze minimální zásahy do svého originálního zapojení). Osazení elkami: 2x 6F32, 6CC31, 6F32, ECC84, 6L10 (6P9), EZ81, 8x RV12P2000. Frekvenční rozsah RXu je 1,6 - 30 MHz, ve čtyřech podrozsazích, druh provozu CW, SSB, AM. RX není spojitě přeladitelný, ale je závislý na kmitočtech použitých krystalů. U tohoto RXu jsou všechna radioamaterská pásma včetně WARC pokryta. Citlivost RXu v režimu CW je lepši než 0,5 mikroV v celém rozsahu, ladění jsem též zkoušel s dvojitým knoflíkem R&S s jehlovým převodem 1:100, jemné ladění pak bylo 12 kHz na otáčku! Dvojité směšování, první MF laděná 300-600 kHz (1 dílek = 1 kHz), druhá MF pevná 140,6 kHz, šířka pásma 1 kHz (+-500 Hz) -3 dB, 2 kHz -6 dB (při použití IF Shiftu výrazně lepší). RX je dovybaven polovodičovým vypinatelným AVC s optočlenem. Parametry AVC jsou: 60 dB, působí od 50 mikroV na vstupu s časovou konstantou 0,5 sec. Vstupy 50 Ohms + 50 Ohms -20 dB oba BNC, výstupy repro 2 W / 4 Ohmy, nebo sluchátka 4 kOhmy nebo 50 Ohms. Rozměry RXu: 20x36x32 cm (VxŠxH), hmotnost 15 kg. Napájení 230 V, příkon okolo 100 W.

Z boku RXu se zastrkují "šuplíčky" s cívkami dvoustupňového presektoru pro zvolený podrozsah (podobně jako u přijímače HRO tzv. "Hrocha") vyrobenými ze spodků elektronek a krystal konvertorového oscilátoru:

supliky

Pro ladění RXu v rozsahu 300 kHz je k dispozici 20 krystalů a pro "přepínání" rozsahů čtyři "šuplíčky" . V režimu CW je tak možno zvolit poslech UP nebo DOWN. "Šuplíčky" s cívkami a krystaly konvertorového oscilátoru jsou uloženy ve skřínce s tabulkou kmitočtů krystalů:

tabulka

Závěrečné hodnocení RXu: na první pohled by se zdálo, že RX má na svou dobu špičkové parametry, ale není tomu tak úplně. První MF je velmi nízká a tedy odolnost proti "zrdcadlovým" kmitočtům RXu je velmi malá. Posluchač tedy musí vědět co poslouchá a zvolit správný krystal, aby se v daném pásmu "zrdcadla" vyskytovala co nejméně. Rovněž tak manipulace a vyladění RXu vyžaduje značnou dovednost a zkušenost operátora i vědomosti o tom, jak vlastně příjímač tohoto typu funguje. Pokud však toto všechno zvládne, je poslech na tomto přijímači skutečně zážitkem.


Home